Dziecko

Python jako dobry początek przygody programowaniem dla dzieci

Python jako dobry początek przygody programowaniem dla dzieci

Nowe technologie stają się nieodłączną częścią życia kolejnych pokoleń, w których to już najmłodsi doskonale odnajdują się wśród nowinek technologicznych. Dzieci, z natury ciekawe świata, szybko nabywają nowe umiejętności, dlatego od najmłodszych lat warto zapoznawać je z tajnikami cyfryzacji, jednocześnie dbając o świadome korzystanie z technologii. Poznanie zasad, jakimi rządzą się technologie, wiąże się często z nauką programowania – nabywaniem umiejętności, które posłużą małym odkrywcom w późniejszym dorosłym życiu.

Jaki język programowania na początek?

Dla pierwszych kroków w świecie programowania polecany jest język Python. Jest on prostym językiem, intuicyjnym, idealnym dla dzieci od 8 roku życia. Mimo dużej popularności języka (tym języku napisano Youtube, a także wiele aplikacji Google), jest on prosty w użyciu. Poprzez poznawanie języków programowania, ich działania i zastosowaniu kodowania dzieci rozwijają swoją kreatywność, myślenie logiczne i abstrakcyjne, a także uczą się dokładności i wytrwałości w wykonywaniu zadań. Programowanie to również dla dziecka doskonała zabawa, poprzez którą łatwiej przyswoić trudniejsze zagadnienia czy schematy działań programów komputerowych.

Dlaczego Python?

Zaletą Pythona jest to, że nie wymaga rozumienia trudnych elementów konstrukcyjnych, nie trzeba uczyć się skomplikowanej składni, jaką mają inne języki programowania. W Pythonie komendy pisane są po angielsku, jednakże znajomość tego języka nie jest konieczna. W rzeczywistości do rozpoczęcia przygody z programowaniem w Pythonie wystarczy jedynie umiejętność pisania i czytania.

Python daje nieograniczone możliwości działania – przy jego pomocy można stworzyć grę lub program. Klarowność i prostota języka sprawia, że na pierwsze efekty nie trzeba będzie długo czekać. Dzięki temu dziecko poczuje się jak profesjonalny programista. Kurs programowania Python dla dzieci pozwala na intensywną naukę z instruktorem, począwszy od wprowadzenia do wpisywania, kończąc na zdobyciu umiejętności, które pozwalają poznawać bardziej skomplikowane języki programowania.

Programowanie w Python pozwala na realizowanie własnych pomysłów, nie powodując przy tym trudności, które mogłyby prowadzić do zniechęcania informatyczną przygodą. Język Python dla dzieci posiadających już pierwsze doświadczenie w programowaniu, pozwala na tworzenie bardziej skomplikowanych schematów gier i programów.

Python jest wciąż doskonalony, co oznacza, że na długo będzie powszechnym językiem programowania. Dlatego umiejętności pracy w tym języku posłużą dzieciom także w przyszłości, jeżeli zdecydują się na karierę w IT.

Komentarze

Skomentuj