Rodzina

Rodzina idealna - jak ją stworzyć?

Rodzina idealna - jak ją stworzyć?

Jak powiedział Jay Crownover: “Rodzina to niezwykłe zjawisko. Trzeba naprawdę dużo cierpliwości i dobrych chęci, żeby miała rację bytu”. Wartości rodzinne są przez nas cenionym najbardziej, ale też i najwięcej osobistych problemów jest związanych właśnie z życiem rodzinnym. Być może także Wy się z tym spotykacie. Nieważne, czy dopiero zakładacie rodzinę, czy może macie problem z relacjami z rodzicami albo gromadką Waszych dzieci - dbanie o relacje rodzinne i praca nad nimi to klucz do szczęścia. My podpowiadamy, jak je wypracować.

Rozmowa to podstawa dobrej relacji

Większość konfliktów i sprzeczek bierze się z tego, że nie potrafimy ze sobą rozmawiać. Szczera rozmowa w wielu przypadkach zapobiegnie kłótni albo ją rozwiąże. Pamiętajcie, że rodzina to twór wielkopokoleniowy i jej członkowie sa na bardzo różnych etapach życia. Zrozumienie tego, co w danym momencie odczuwa druga osoba, to klucz do osiągnięcia porozumienia. I pamiętajcie, że kompromisy są podstawą - egoizm i dążenie do własnego zadowolenia za wszelką cenę, nie popłaca w rodzinie. To organizm oparty na symbiozie, nie pasożytnictwie.

Zasady panujące w domu

Mieszkając z rodziną w jednym domu, konieczne jest ustalenie jasnych zasad. Nie ma znaczenia, czy to dom wielopokoleniowy, czy po prostu rodzice z dziećmi - bez ustalenia wspólnych reguł kłótnie będą wybuchać częściej niż rzadziej. Zasady te powinny dotyczyć przede wszystkim sprzątania i porządków (pamiętajcie, że to nie mama musi dbać o wszystko i wszystkich!), ale także nocnych powrotów z imprez, głośnego słuchania muzyki, przygotowywania posiłków czy wspólnego spędzania czasu. Ważne jest, by w procesie ustalania zasad uczestniczyli wszyscy członkowie rodziny (nawet dzieci, o czym często zapominamy), ponieważ wtedy nikt nie poczuje, że coś mu narzucono “z góry”.

Wartościowy czas razem

Jeżeli marzycie o rodzinie, która jest ze sobą bardzo zżyta nie tylko dzięki więzom krwi, musicie takie relacji wypracować. Zadbajcie, by czas w domu nie opierał się tylko na wykonywaniu obowiązków i zamykaniu się w swoich pokojach, ale byście mieli też chwile spędzane w całym gronie. To mogą być copiątkowe planszówki, wyjścia do kina, wspólne gotowanie czy wieczorki filmowe. Podobnie sprawa wygląda z relacjami z bliskimi, którzy nie mieszkają z nami - wtedy szczególnie trudno zadbać jest o ich regularność, a gdy to zaniedbacie, ciężko będzie powrócić do właściwie tory bliskości. Dlatego starajcie się telefonować co jakiś czas do członków rodziny, organizować wycieczki, zapraszać na obiady. Jak o każdą relację, tak samo o taką trzeba odpowiednio zadbać, by stale kwitła, a nie więdła! 

Komentarze

Skomentuj