Ja

Swetry wełniane – czy zasługują na miano królowych wśród ubrań?

Swetry wełniane – czy zasługują na miano królowych wśród ubrań?

Porządny, wełniany sweter to podobno must have dla każdego zmarzlucha. Dlaczego? Wełna jest jednym z najlepszych materiałów termoizolacyjnych. To oznacza, że doskonale utrzymuje ciepło i izoluje od zimna. Swetry damskie wykonane z wełny będą na pewno lepiej chroniły nas przed przemarznięciem na przystanku niż te wykonane z innych materiałów, jednak mogą stać się prawdziwym przekleństwem, gdy rozbierzemy się już z zimowego płaszcza i pozostaniemy w ciepłym biurze przez cały dzień pracy. W ogrzewanych pomieszczeniach niestety swetry damskie z wełny bywają niepraktyczne, bo dogrzewają za bardzo. Zdecydowanie lepiej wtedy sprawdzą się doceniane przez kobiety swetry damskie cienkie, które jednocześnie podkreślają figurę i nie dodają kilogramów tak jak niektóre wielkie swetry damskie z wełny.

Które swetry najwolniej nasiąkają zapachami ze środowiska?

Aby jednak solidnie porównać wełniane swetry damskie z innymi, należy wziąć pod uwagę również kwestię praktyczności. Jakie ubrania lepiej się pierze, w których perfumy lepiej pachną i które sprawniej odprowadzają wilgoć? Okazuje się, że również i tutaj wygrywa wełna. Ma ona naturalną odporność na zapachy, co oznacza, że swetry wełniane są mniej podatne na przyjmowanie nieprzyjemnego zapachu od potu lub dymu papierosowego. To sweter z wełny mniej przejdzie zapachem naszej szafy niż sweter bawełniany, czy akrylowy. 

Które swetry są bardziej wygodne: bawełniane, czy wełniane?

Trzeba jednak przyznać, że swetry damskie bawełniane są zazwyczaj bardzo wygodne. Bawełna ma miękką i delikatną strukturę, która jest przyjemna w dotyku i nie powoduje podrażnień skóry. Ponadto bawełna jest bardzo przewiewna, co oznacza, że swetry tego materiału zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i nie powodują przegrzewania ciała. Swetry bawełniane są również elastyczne i dostosowują się do kształtu ciała, co zwiększa komfort noszenia. 

Które swetry są najtańsze?

Na koniec oczywiście pozostaje kwestia ceny. Swetry damskie z wełny są nieporównywalnie droższe od tych bawełnianych z dodatkiem akrylu, czy poliestru. Jednak za wyższą cenę kupujemy coś na dłużej. Wełna jest bardzo trwałym materiałem, który jest odporne na zużycie i długo zachowuje swoją formę. Swetry wełniane są zwykle mniej podatne na rozciąganie, odkształcenie i uszkodzenia. I tutaj przechodzimy do kwestii ekologii. Swetry damskie wełniane zdają się lepiej wpisywać w nurt hamowania fast fashion. Wełna jest naturalnym i biodegradowalnym materiałem, co oznacza, że jest bardziej przyjazna dla środowiska niż syntetyczne materiały. Produkcja wełny wymaga również mniej energii i wody niż procesy produkcji syntetycznych materiałów. 

Niestety, trzeba jednak przyznać, że swetry damskie wełniane nie są dostępne w tak wielu kolorach, wzorach, kształtach jak swetry z domieszką bawełny, poliestru, akrylu. Jeśli chcemy mieć sweter z aplikacjami, koronkami, ciekawymi rękawami, najprędzej znajdziemy go w dziale z odzieżą bawełnianą.

Komentarze

Skomentuj