Związek

Rozwód a dzieci - jak sobie z tym poradzić?

Rozwód a dzieci - jak sobie z tym poradzić?

Rozwód rodziców to decyzja, która wpływa nie tylko na ich związek, ale również na ich dzieci. Jedne radzą sobie z tym wydarzeniem bezproblemowo, ale dla innych może to być traumą, którą będą przepracowywać jeszcze w dorosłym życiu. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Rozwód a rozwój dziecka

Często dla dzieci gorszym czasem niż ten po rozwodzie rodziców, jest czas, gdy wszyscy mieszkają razem i w domu nieustannie wybuchają kłótnie. Wtedy dziecko jest w nieustannym napięciu i stresie, a emocje kumuluje w sobie - bo rodzicie są zbyt zajęci własnymi konfliktami, by z nim porozmawiać. 

Kolejny kluczowy moment to czas rozwodu i decydowania o opiece rodzicielskiej. Sądowe batalie nie pozostają bez wpływu na zachowanie dziecka. Szczególnie źle wpływa sytuacja, kiedy to rodzice każą dziecku wybrać stronę i jedno nastawia dziecko przeciwko drugiemu. To niedopuszczalne postępowanie, które może sprawić, że dziecko trwale utraci poczucie własnej wartości i stabilności, którą dawała zgoda wśród rodziców. 

Rozwód a dziecko - jak ograniczyć problemy

Jak więc zachowywać się w tej trudnej dla całe rodziny sytuacji? Istnieje kilka kluczowych zasad, które pomogą dziecku uporać się z rozwodem rodziców i zminimalizują bolesne dla niego doznania: 

1. Nie kłóć się z partnerem przy dziecku - chociaż wiecznie tłumienie konfliktu może wywołać równie złe skutki, to postarajcie się, by na co dzień dziecko nie musiało wysłuchiwać awantur i krzyków. Ono rozumie więcej niż Wam się wydaje.

2. Nie wykorzystuj dziecka w sposób przedmiotowy - nie powinno ono być szpiegiem jednej strony, pośrednikiem w kontakcie z partnerem czy kartą przetargową na sali sądowej.

3. Rozmawiaj z dzieckiem - najgorszym możliwym scenariuszem jest ten, w którym żadne z rodziców nie rozmawia szczerze z dzieckiem o tym, co dzieje się w rodzinie. W efekcie dzieci bardzo często zaczynają obwiniać siebie o zaistniały konflikt albo tworzyć w głowie równie bolesne scenariusze. Dlatego szczerość i zwracanie uwagi na dziecko to podstawa. 

4. Pokaż, że rozwód nie zmienia relacji między dzieckiem a rodzicami - dla małego dziecka przystosowanie się do nagłych zmian bywa bardzo trudne, dlatego tak ważne jest, by Wasze relacji z nimi pozostały stałą i pewną wartością. Nie utrudniajcie wobec tego kontaktu dziecka z drugim partnerem oraz w miarę możliwości próbujcie też spędzać czas w pełnym gronie.

5. Pozwól dziecku na negatywne emocje - rozstanie rodziców może powodować złość, agresje, przygnębienie. Są one naturalną reakcją na rozwód, dlatego dajmy dziecku czas, by się z nimi uporać. Gdy jednak widzimy, że trwa to zbyt długo, nie wahajmy się skorzystać z pomocy psychologa. 

 

 

 

Komentarze

Skomentuj