Dziecko

Konflikty między rodzeństwem

Konflikty między rodzeństwem

Konflikty między rodzeństwem to w wielu domach bardzo częsta i kłopotliwa dla rodziców sytuacja. Ideałem byłoby, żeby rodzeństwo zawsze się wspierało i żyło w zgodzie, ale bądźmy realistami. Zapewne wiele z Was w dzieciństwie też miało burzliwe relacje z bratem czy siostrą, a ostatecznie Wasz kontakt wyszedł na prostą, więc tematu tego nie ma co demonizować. Ważne jednak, by wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji jako rodzic.

Dobry przykład - przed kłótnią

Psychologowie wielokrotnie zwracają uwagę na to, że dzieci powielają zachowania rodziców. Jeżeli widzą, że mama cały czas spędza z laptopem, to i one będą bardziej podatne na uzależnienie od Internetu. Jeżeli posiłki rodziców są kolorowe i zdrowe, to z kolej chęć sięgnięcia po fast fooda w przyszłości będzie mniejsza. Podobnie sprawa wygląda z kłótniami - dzieci wychowywane przez kłócących się rodziców będą dorastały w przekonaniu, że tak wyglądające relacje to standard. I również problemy między rodzeństwem będą rozwiązywały w analogiczny sposób. Dlatego, jeżel chcecie zmniejszyć ryzyko takich kłótni - sami starajcie się ich unikać, zwłaszcza w obecności dzieci.

Interwencja jako ostateczność - w trakcie kłótni

Chociaż już po kilku ostrzejszych wymianach zdań pomiędzy dziećmi kusi Was, by przywołać je od razu do porządku albo rozdzielić, powstrzymajcie się. Kłótnie bywają naturalnym rozładowaniem napięcia i rodzeństwo musi się nauczyć samodzielnie rozwiązywać je w cywilizowany sposób. Wasza interwencja powinna być ostatecznością - dopiero w sytuacji, gdy widzicie, że może dojść albo nawet już dochodzi do przemocy między dziećmi  - wtedy zdecydowanie warto przerwać spór. W innym wypadku lepiej pełnić rolę uważnego obserwatora.

Karanie rodzeństwa - jak to zrobić?

Dla wielu rodziców naturalną reakcją na wybuchową kłótnię między dziećmi jest ukaranie ich obojga albo tego starszego. To błąd, ponieważ nie uczycie dzieci w ten sposób, jak powinna działać sprawiedliwość i zamiast wyciągnać z tego lekcję, poczują się pokrzywodzone. Jeżeli już chcecie dać im jakąś karę, porozmawiajcie z nimi i poznajcie pełen obraz sytuacji. Być może wyjdzie na to, że ostatecznie oboje zawinili, ale ważny jest sam proces dochodzenia do tego - czyli pokazania rodzeństwu, że w Waszym domu nic nie dzieje się w sposób arbitalny, a decyzje podejmowane są po wysłuchaniu argumentów obu stron.

Poza tym, gdy kłótnia między rodzeństwem naprawdę osiągnęła niepokojące rozmiary albo powtarza się z dużą regularnością, warto porozmawiać indywidualnie z każdym z dzieci. Zapytać o realcję z bratem czy siostrą, o przczyny sporów i próbować wspólnie znaleźć jakiś kompromis. Pamiętajcie, to szczera rozmowa, a nie arbitalna kara, może przynieść dobre rezultaty.

 

Komentarze

Skomentuj