Dziecko

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?

Jak poradzić sobie z niejadkiem i w jaki sposób zachęcić go do jedzenia? Brak apetytu dotyku wielu dzieci, jednak należy pamiętać, że nie zawsze jest on związany ze zmianami chorobowymi. Dowiedz się, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice i co zrobić, gdy Twoje dziecko nie chce jeść.

Brak apetytu u dzieci

Problem apetytu dotyka wielu dzieci. Nie mają ochoty na jedzenie, nie lubią próbować nowych rzeczy, a każdy posiłek to męczarnia i walka o każdy kęs. W takich sytuacjach rodzice zaczynają panikować i boją się, że ich dziecko schudnie lub zachoruje. Z tego powodu zaczynają wmuszać jedzenie na siłę i szantażować dziecko, by jednak zmieniło zdanie i wzięło chociaż kilka gryzów. Takie postępowanie może jeszcze bardziej zniechęcić dziecko i sprawić, że spożywanie posiłków będzie kojarzyło mu się negatywnie. Każdy rodzic powinien dbać o regularne i zbilansowane posiłki, by zapewnić dziecku zdrowy rozwój, ale nie powinno się to odbywać na siłę i wbrew dziecku. W końcu ono samo czuje, czy jest głodne i wie, czy ma akurat ochotę na dany posiłek. Trzeba uszanować zdanie dziecka i wspólnie z nim opracować złoty środek.

Dziecko nie chce jeść - najczęstsze błędy rodziców

Kłopoty z jedzeniem mogą wynikać z tego, że dziecko nie odczuwa głodu i nie ma potrzeby zjadania od razu całego, dużego posiłku. Jego potrzeby energetyczne są znacznie mniejsze od naszych, co również należy uwzględnić w wielkości porcji jedzenia, które mu podajemy. Jeśli dziecko będzie głodne, na pewno nam o tym powie. Oczywiście warto przypominać mu o jedzeniu i pytać, czy ma ochotę na banana lub zupę, ale nie powinno się to stać głównym tematem dnia. Nakłanianiem dziecka do jedzenia możemy jeszcze bardziej zaszkodzić i wzbudzić u dziecka ogromną niechęć i bunt. Wmuszanie jedzenia w malucha, który w danym momencie nie jest głodny, może nawet prowadzić do nadwadi i otyłości. Powinniśmy zrezygnować z prób szantażu i unikać sformułowań w stylu: "nie odejdziesz od stołu, dopóki nie zjesz". Siadanie do stołu i spożywanie posiłków zacznie się kojarzyć z karą, więc nie jest to najlepszy pomysł. 

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Przede wszystkim nie pozwalaj dziecku podjadać i nie podawaj mu słodkich i niezdrowych przekąsek. Takie produkty dają sztuczne poczucie najedzenia, co może sprawić, że dziecko będzie unikać obiadu. Podjadanie może powodować brak apetytu, a ponadto są bardzo kaloryczne i są pełne bezwartościowych składników. Pamiętaj również, by nie zakładać dziecku całej góry jedzenia. Dostosuj porcje do jego potrzeb i małego organizmu. Dzieci wiedzą, kiedy są głodne, a kiedy syte, więc nie ma potrzeby zmuszać w nie jedzenia za wszelką cenę. Istotną kwestią jest również urozmaicanie posiłków i ich atrakcyjne podanie. Ciekawe kształty i żywe kolory przyciągną uwagę dziecka i mogą zachęcić je do jedzenia. Podaj posiłek na kolorowym talerzy i spróbuj skomponować go w taki sposób, by wzbudzić ciekawość dziecka. Staraj się urozmaicać menu malucha i dać mu okazję to poznawania nowych smaków. Możliwe, że dzięki temu odkryje swoje ulubione smaki i samo poprosi Cię o przygotowanie danego posiłku ponownie. Pytaj dziecka, na co ma ochotę i daj mu wybór - to również może zachęcić je do jedzenia.

Komentarze

Skomentuj